حتما شما هم درفیلم ها دیده اید، که متخصص نقاشی با یک نگاه به تابلو نقاشی میگوید تابلو اصل نیست و همه در بهت و حیرت می مانند که او چگونه متوجه شده است که این نقاشی اصل نیست ، البته به همین سادگی ها هم نیست و خیلی تجربه می خواهد و این که اصلا با نقاشی آشنا باشید. ( تشخیص نقاشی تقلبی از اصل )

برای افراد و عموم شاید زیاد اصل بودن نقاشی مهم نباشد ,چون شما مثلا یک تابلو رنگ روغن می خواهید بخرید تا سقف ۵۰۰ هزار تومان و مطمئن هستید که با این رقم نمی توانید یکی از آثار کمال الملک یا پیکاسو را بخرید ,ولی در مجموع بد نیست که اصول اولیه تشخیص نقاشی تقلبی از اصل را بدانید و اگر روزی علاقه مند بودید و در گالری چشمتان به نقاشی افتاد سرتان کلاه نرود.

کلکسیونر ها و سرمایه گذاران نقاشی های معروف را به قصد تکمیل کلکسیون خود یا سرمایه گذاری می خرند ؛پس باید دقت زیادی در خرید تابلوهای نقاشی بکنند.

تقلب در نقاشی

گام اول تشخیص تابلو تقلبی :

مشقتان را خوب بنویسید.در ابتدا باید خوب تمرین کنید ,منظور از مشق چست ؟ شما برای تشخیص یک تابلوی تقلبی اول باید نقاشی و نقاش را بشناسید ,مثلا سبک کارهای کلود مونه ,یا ونگ گوک و… را بشناسید , قسمت های مختلف نقاشی های آن را خوب نگاه کنید , امضای انها را بشناسید , المان های خاص داخل نقاشیشان را خوب درک کنید ,به اصطلاح باید خوره نقاشی شوید.

 

گام دوم تشخیص یک تابلوی تقلبی:

تا می توانید به گالری ها و موزه ها بروید ,از کارکنان بخواهید تا در مورد نقاشی ها به شما توضیح دهند ،حتی به قاب بندی ها و عمق و تعداد لایه های رنگی دقت کنید ,و از کارکنان بخواهید در صورت امکان پشت تابلو و بوم را به شما نشان دهند.که کار سختی است قبول دارم.

 

گام سوم تشخیص یک تابلوی تقلبی:

به پشت و جلو تابلو نگاه کنید ,اگر تابلو قدیمی باشه حتما بافت کهنگی و قدیمی بودن روی آن نشسته به نوعی پتینه شده است ,به بافت پتینه ها خوب دقت کنید، میزان پتینه یک اثر هنری چیزیست که به سختی می توان آن را جعل کرد ,اگر تابلو این مرحله را رد کرد وارد بخش سنجش سایر ریزه کاری های نقاشی خواهیم شد.اگر تابلوی شما مال سال ۱۸۰۰ است می بایست بوم دچار فرسودگی و کهنگی شده باشد.

 

گام چهارم تشخیص یک تابلوی تقلبی:

به چوب قاب و بوم نگاه کنید ,البته دسترسی به قاب ممکن است کمی سخت باشد ولی قاب تابلو را خوب نگاه کنید ,چون معمولا گالری ها و کلکسیونر ها هیچ وقت قاب یک تابلو را عوض نمی کنند و سعی می کنند اعبتار و سابقه تابلو وقاب نزدیک به هم باشد .پس می توانیداز قاب هم شروع کنید ,قاب تابلو می بایست هم سن  تابلو باشد .به رنگ چوب خود دقت کنید ,همچنین به قلاب ها و آویز ها .

 

گام پنجم تشخیص یک تابلوی تقلبی:

به رد قلم مو خوب دقت کنید ,بعض تابلو های تقلب و نقاشی های جعلی از قلم موهای ارزان قیمت استفاده می کنند و به سادگی رد قلم مو بر روی تابلو مشخص می گردد.

 

گام ششم تشخیص یک تابلوی تقلبی:

نقاشی را بو کنید ,تابلوی قدیمی باید حداقل بوی نفت و رنگ بدهد ,که معمولا حداقل ۵۰ سال زمان می برد تا بوی نفت موجود در ترکیبات رنگ از بین برود و به همین سادگی امکان از بین بردن بوی نفت وجود ندارد.

 

گام هفتم تشخیص یک تابلوی تقلبی:

به لایه لایه های رنگ خوب دقت کنید , ایجاد لایه های رنگ  و زیر رنگ های موجود در تابلو ها کار ساده ای نیست , کافیست کپی یا نسخه ای از تابلو اورجینال را همراه داشته باشید و البته آن را بارها مرور کرده باشید.

 

گام هشتم تشخیص یک تابلوی تقلبی:

به منطقی بودن جزییات خوب دقت کنید ,به پتینه تابلو و نوع قاب نقاشی رنگ روغن

 

گام نهم تشخیص یک تابلوی تقلبی:

کار را ارزیابی کنید ، اگر جز عشاق یک اثر هنری هستید حتما با خود یک کارشناس بررسی آثار هنری ببرید  , و سعی کنید تا جای ممکن فروشنده یا کارگزار هنری نباشد ,چون ممکن است عشق شما به آن اثر هنری باعث از بین رفتن واقع بینی و بررسی دقیق شما گردد ,مثلا اکثر آثار سالوادرو دالی کپی است و بررسی تشخیص واقعی آنها بسیار کار دشواری است ,به خصوص اگر شما جز عاشقان بی نهایت آثار سالوادور دالی باشید.

 

گام دهم تشخیص یک تابلوی تقلبی:

فروشندگان و بعضی از واسطه ها سعی می کنند تا با ایجاد موارد فرعی حواس شما را پرت کنند و جنس تقلب را به شما بفروشند ( در متن اصلی مثلا رفتن به کشتی تفریحی و تفریحات و پیشنهادات دیگر مطرح شده است که در اینجا امکان پذیر است ) پس حواستان را خوب جمع کنید و به دیده شک نگاه کنید به خریدتان

 

گام آخر ، گام یازدهم تشخیص یک تابلوی تقلبی

گام آخر این است که با آثار نقاش آشنا باشید , تاریخچه نقاشی های او را را بدانید و مطمئن باشید که خود نقاش آن اثر را کشیده باشد و به عنوان آثار او شناخته شده باشد ,قاب تابلوهای ۵۰ و ۱۰۰ سال پی خشک و شکننده می شوند ,ببینید که نقاش امضاهای خود را نفروخته باشد تا بعد روی آن اثری طراحی شود ,مثلا می دانستید سالوادور داری این کار را کرده بود ,البته لازم به ذکر است که تعدادی از نقاشی های کپی قیمت خیلی بالایی دارند و خریداران با علم به تقلبی بودن آن , آن را می خرند

 

  • مقاله ذیل از سایت wikihow تحت عنوان  How to Determine if a Painting Is an Original or Reproductionترجمه شده است .